Dostępne w sprzedaży materiały budowlane cechują się nie tylko różnymi właściwościami technicznymi. Na opakowaniach znajdziemy często specjalne oznaczenia, którymi producenci chwalą się wśród konsumentów. Wśród nich znajdziemy atesty oraz certyfikaty przyznawane przez krajowe i zagraniczne instytucje. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym oznaczeniom, które mogą pomóc przy zakupie materiałów. Pamiętajmy, że atest, czy certyfikat to istotne oznaczenie dla materiału spełniającego określone normy jakościowe.
Jakość potwierdzona oznaczeniami?
Pierwszym znakiem, który możemy ujrzeć na karcie produktu będzie symbol CE lub B. Oba te znaki świadczą o tym, iż sprzedawane towary są zgodnie z obowiązującymi przepisami. W przypadku znaku CE funkcjonuje on na terenie całej Unii Europejskiej. Z kolei znak B jest oznaczeniem krajowym i przysługuje materiałom, które nie mają normy zharmonizowanej CE. W takim wypadku materiały te powinny spełniać krajową normę PN lub też Krajową Aprobatę Techniczną. Niestety wraz z rozwojem sprzedaży światowej, na rynek trafiają także materiały podrobione z Chin. Producenci zaczęli eksport towarów z oznaczeniem CE, które jest niemal identyczne z oryginalnym wzorem. Jedyną różnicą jest odległość pomiędzy literą C i E, a także długość środkowej kreski w literze E. Pamiętajmy, aby w trakcie zakupów materiałów budowlanych zwrócić uwagę na oznaczenia. O ile w przypadku towarów pochodzących z marketów i hurtowni nie musimy obawiać się o sprzedaż podróbek, tak w przypadku niesprawdzonych źródeł problem może występować.
Polskie materiały budowlane z krajowym atestem oraz towary zagraniczne
Jednym z krajowych oznaczeń, o które stara się większość producentów jest atest Państwowego Zakładu Higieny. Potwierdzenie to jest o tyle ważne, że potwierdza brak negatywnego oddziaływania na środowisko oraz zdrowie. Inwestorzy stawiający nowy dom powinni zwrócić uwagę na aspekty, które decydują o dobrym samopoczuciu. Kwestią zdrowia zajmuje się także Polskie Towarzystwo Alergologiczne, które potwierdza bezpieczeństwo materiałów pod kątem ich oddziaływania na osoby zmagające się z różnego rodzaju uczuleniami. Wiele produktów trafiających na polski rynek pochodzi z Niemiec. Tutaj napotkamy na oznaczenia w postaci certyfikatów oznaczonych symbolem De Blaue Engel: TUV, TUV NORD bądź SUD. Oznaczenie to określa niską emisyjność LZO materiałów, co potwierdza ich bezpieczeństwo dla zdrowia ludzi. Oznaczenia TUV oraz TUV NORD dowodzą, iż produkt nie zagraża zdrowiu, ponieważ został wyprodukowany zgodnie z normami z zakresu ekologii. Ten drugi jest z kolei potwierdzeniem, że mamy do czynienia z materiałem bezpiecznym dla alergików. Jednym ze znaków obowiązujących na terenie Europy jest oznaczenie EcoLabel. Produkty tego typu spełniają wszelkie standardy środowiskowe, zdrowotne oraz jakościowe. Symbol ten spotkamy najczęściej w przypadku lakierów, farb, czy armatury sanitarnej.