Garaż dwustanowiskowy spotykamy w wielu budynkach użytkowych. Jest to komfortowe rozwiązanie, które pomieści dwa samochody. Ponadto zyskamy większą przestrzeń, gdzie zmieścimy sprzęt ogrodniczy oraz podstawowe narzędzia. Garaż na dwa pojazdy to nie rzadkość, ponieważ wiele osób decyduje się na taki wariant ze względu na posiadanie przynajmniej dwóch aut.
Garaż dwustanowiskowy osobno lub w bryle domu
Garaż zlokalizowany w bryle budynku zapewnia wysoki komfort użytkowania. Wynika to z faktu, iż aby dostać się do pojazdu wystarczy otworzyć drzwi zlokalizowane na jego końcu. Nie musimy więc wychodzić z domu żeby dostać się do auta. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pojazdu, w którym przewozimy zakupy. Auto możemy wygodnie zaparkować i dopiero po pewnym czasie wrócić po zakupy bez wychodzenia na zewnątrz w wietrzne lub deszczowe dni. Jeżeli pod uwagę bierzemy garaż stanowiskowy to musimy uwzględnić wymiary samego domu. Budowa garażu o kubaturze zbliżonej do budynku mieszkalnego wpłynie na aspekt wizualny zabudowań. W takiej sytuacji dobrym wyjściem jest dokładne przemyślenie sprawy. Garaż dwustanowiskowy w bryle budynku sprawdza się dla projektów domów, gdzie posiadamy działkę o większych rozmiarach. Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy dom oraz garaż nie zmieszczą się w jednej linii na wyznaczonym terenie. Wówczas możliwe jest cofnięcie konstrukcji, co także nie zawsze jest możliwe. W przypadku większej działki możemy rozważyć położenie garażu w bryle budynku bądź też jako oddzielny obiekt. Niekiedy stosowane jest pośrednie rozwiązanie w postaci zadaszonego łącznika, dzieli on przestrzeń i umożliwia wygodne korzystanie z garażu.
Rozmiary garażu dwustanowiskowego
Minimum przyjęte przepisami prawa określa wysokość garażu na poziomie 2,2 m. Auta wysokie lub z zastosowanym bagażnikiem na dachu mogą wymagać zwiększenia tych wymiarów o kolejny metr. Należy przyjąć średnią długość auta wynoszącą w granicach 4,5 metra. Równie istotna jest szerokość, tutaj możemy mówić o odległości w granicach 200 cm. Oczywiście wartości te możemy zwiększać w celu osiągania optymalnych warunków użytkowych. Należy pamiętać o tym, aby po zaparkowaniu pojazdu po obu bokach znajdowało się po 0,5 metra wolnej przestrzeni. Jeżeli uwzględniamy montaż półek do przechowywania różnych rzeczy to dodajmy do szerokości kolejne 40 cm. Wymiary mogą się zwiększać, kiedy okaże się, iż wewnątrz składowana będzie także kosiarka spalinowa oraz rowery.
Wybór bramy garażowej dla garażu dwustanowiskowego
Ostanim etapem jest wybór bramy garażowej. W takiej sytuacji mamy dwa rozwiązania: brama garażowa pojedyncza lub podwójna. Oba rozwiązania będą miały swoje wady i zalety. W przypadku jednej dużej bramy niższy będzie koszt zakupu niż ma to miejsce przy dwóch bramach. Wybór bramy segmentowej pojedynczej będzie tylko w teorii rozwiązaniem lepszym. Podczas okresu zimowego każde rozwarcie bramy będzie skutkować wyziębianiem domu. Taka sytuacja nie będzie miała miejsca w przypadku garażu znajdującego się poza bryłą domu. Niewątpliwą zaletą jednego, dużego otworu na bramę garażową jest możliwość bardzo swobodnego manewrowania autem. To rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w miejscach, gdzie wjazd nie przebiega po linii prostej. Wszelkie zakręty i załamania mogą utrudnić wygodne parkowanie do poszczególnych miejsc postojowych. Dowiedz się więcej pod hasłem: automatyka do bram.