Zdrowy mikroklimat w domu zależy od dwóch czynników: temperatury powietrza oraz jego wilgotności. W budynkach mieszkalnych największym problemem bywa zbyt duża wilgotność wewnątrz pomieszczeń, co wskazuje na problemy ze skuteczną wentylacją. W tym artykule przyjrzymy się skutkom nienależytej wymiany powietrza w budynku, ale także podstawowym sposobom na pozbycie się wilgoci.
Właściwa wilgotność w budynku oraz objawy zawilgocenia pomieszczeń
Komfortowa wilgotność w pomieszczeniach powinna oscylować w granicach 50-60%. Przekroczenie tej bariery prawie zawsze kończy się nagromadzeniem kropli wody na szybach okiennych oraz pod sufitem. Przedłużające się silne zawilgocenie prowadzi do wilgoci występującej na meblach oraz odklejaniem się tapet. W skrajnych przypadkach dochodzi do powstawania zagrzybień w narożnikach ścian, pod sufitem, czy wokół okien. Podstawowe objawy to m.in. zaparowane szyby, wilgoć na meblach, przytęchły zapach, grzyb na ścianie. Kłopot z zachowaniem optymalnej wilgoci wynika obecnie z charakterystyki budowy domów. Nowoczesne budynki są wyposażone w szczelne okna i drzwi, a także skuteczne ocieplenie. To utrudnia zdecydowanie pracę wentylacji grawitacyjnej, a podstawowym sposobem na pozbycie się wilgoci wydają się być różnego rodzaju pochłaniacze. Podstawowy sposób wykorzystywany w domach to zakup pochłaniaczy w tabletkach lub saszetkach. Jest to stosunkowo wydajne rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń, a wkład wystarcza na niespełna miesiąc przy niedużym zawilgoceniu. Regularne występowanie wilgoci wymaga znacznie częstszej wymiany pochłaniaczy lub zakup kilogramowych wkładów. Pochłaniacze wyposażone w specjalny granulat możemy wykorzystać ponownie. Zawilgocone granulki można osuszyć w piekarniku lub mikrofali, jest to jednak zadanie czasochłonne.
Wydajny system usuwania wilgoci – pochłaniacz elektryczny?
Wysokie stężenie wilgoci w powietrzu może wymagać podjęcia radykalnych kroków. Wówczas konieczne może być użycia elektrycznego pochłaniacza lub osuszacza budynku. Te dwa urządzenia różnią się od siebie sposobem działania. Podstawowe modele kupimy już za niespełna 200 zł, ale w przypadku silnego zawilgocenia konieczne będą poszukiwania znacznie bardziej wydajnego urządzenia. Urządzenia tego typu wyposażone są w higrometr, który wykrywa poziom wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli przekracza on bezpieczną granicę, urządzenie uruchamia się i wyłapuje z powietrza cząsteczki wilgoci. Nowoczesne modele posiadają specjalne oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest zaprogramowanie urządzenia do pracy w określonym trybie i czasie. Część pochłaniaczy posiada system odprowadzania wilgoci na zewnątrz budynku przy użyciu specjalnego węża. Urządzenia charakteryzują się także określoną wydajnością, którą dobieramy w zależności od rozmiarów przestrzeni. Przeciętny system dla domu mieszkalnego powinien cechować się wydajnością od 5 do 20 litrów na dobę. Ponadto pochłaniacze wilgoci mogą pracować z różnym nasileniem hałasu.
Pochłaniacz lub osuszacz budynku zawiódł? Postaw na skuteczny system wentylacji mechanicznej (rekuperacja)
Niekiedy problem z wilgocią jest na tyle nasilony, że wymaga znacznie skuteczniejszej interwencji z naszej strony. Wydajność urządzeń jest ograniczona, podobnie zresztą jak cierpliwość samych użytkowników, którzy muszą pamiętać o regularnej wymianie wkładów w urządzeniach osuszających i ciągłej kontroli poziomu wilgoci w powietrzu. Taka ciągła walka może być męcząca, a panujące warunki wewnątrz pomieszczeń mogą nigdy nie być optymalne nawet przy zastosowaniu powyższych metod usuwanie wilgoci z budynku. W takiej sytuacji powinniśmy przyjrzeć się działaniu naszej wentylacji grawitacyjnej. To zwykle ona w połączeniu z ociepleniem budynku odpowiada za nieskuteczne odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń. Optymalnym rozwiązaniem tego problemu jest montaż systemu wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła. Instalacja tego typu pozwala raz na zawsze pozbyć się wilgoci, nieprzyjemnych zapachów, przy jednoczesnej wymianie dobowej powietrza na nowe. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją zapobiega nagromadzeniu wilgoci oraz ogranicza straty ciepła w budynku do minimum. Przy nasileniu wilgoci konieczne bywa silne wietrzenie pomieszczeń, co wymaga ponownego ogrzania budynku w okresie jesienno-zimowym. To z kolei przekłada się na zwiększone zużycie energii cieplnej, a tym samym na wyższe koszty utrzymania. Wentylacja mechaniczna pozwala zapomnieć o rosnących rachunkach za energię elektryczną oraz o problemie z zawilgoconymi oknami. Skuteczna wymiana powietrza pozwala na zachowanie komfortowych warunków do życia.