Materiały ociepleniowe: jak wybrać styropian?

Wybierając styropian do ocieplenia budynku powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego rodzaj. Na rynku znajdziemy kilka kategorii produktów, których właściwości będą uzależnione od miejsca wykonania ocieplenia. Producenci określają kilka podstawowych kategorii materiałów do ocieplenia: fundamenty, parking, dach i podłoga oraz fasada. Styropian różni się głównie wytrzymałością mechaniczną, dlatego błędy wynikające z wyboru niewłaściwego materiału szybko odbiją się na trwałości konstrukcji. Przykładem może być tu użycie styropianu fasadowego na płaskim dachu. Takie rozwiązanie może przynieść sporo problemów. 

Opinie o styropianie – zwróć uwagę na renomę producenta

Parametry styropianu określane przez producenta na karcie produktu mogą mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście większość renomowanych firm dba o jakość produktów i właściwości mogą być zgodne z prawdą. W przypadku, gdy nie jesteśmy pewni z jakiej klasy materiałem mamy do czynienia, najlepszym wyjściem jest zasięgnięcie opinii w internecie. W tym celu możemy skorzystać z wyszukiwarki, gdyż w sieci znajdziemy opinie o producentach, jak również o samych materiałach znajdujących się w ofercie. Ponadto w internecie działa baza Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w której możemy odnaleźć dane na temat próbek wybranych materiałów oraz wykaz wyrobów zakwestionowanych. Dane z kontroli części styropianów oferowanych na rynku znajdziemy także na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Karta techniczna produktu

Dokument dołączony do każdego materiału budowlanego w postaci karty technicznej produktu pozwala na zapoznanie się z podstawowymi właściwościami styropianu. Poznamy wartość naprężenia, podatność materiału na odkształcenia, czy współczynnik lambda „λ”. Część producentów unika podawania najważniejszych parametrów technicznych, co powinno być dla nas pierwszym ostrzeżeniem, że coś z materiałem jest nie tak. Lambda styropianu jest jednym z najważniejszych parametrów styropianu. Jest to nic innego jak współczynnik przewodzenia ciepła, im niższy, tym lepiej. Przeciętnej klasy płyty styropianowe mają współczynnik λ na poziomie 0,044  W/(m.K). W przypadku styropianu grafitowego jest to już zaledwie 0,031 W/(m.K). W zależności od producenta współczynnik λ może wahać się i to znacznie, dlatego warto wybierać ofertę sprawdzonych producentów.

Oględziny na miejscu zakupu oraz cena

Zanim przystąpimy do zakupu, zalecamy obejrzenie styropianu na miejscu w sklepie lub hurtowni budowlanej. Zakup przez internet to wygodne rozwiązanie, natomiast nie umożliwia bieżącej kontroli stanu składowania styropianu. Styropian przechowywany w złych warunkach może ulegać uszkodzeniom mechanicznym, a w okresie letnim deformacji wynikającej z nadmiernego nasłonecznienia magazynu. W skrajnych przypadkach możemy kupić połamane lub nadtopione płyty, które trzeba będzie reklamować. Zasada im taniej, tym lepiej nie sprawdzi się w przypadku zakupu styropianu. Różnica w cenie materiału niskiej jakości, a wysokiej to zaledwie kilkaset złotych. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czy zależy nam na jakości ocieplenia, czy cenie. Te czynniki nigdy nie idą ze sobą w parze. Wysokiej klasy styropian to gwarancja, że materiał będzie spełniał swoje właściwości przez cały okres użytkowania. Warto rozważyć także wybór innego materiału w zależności od miejsca ocieplenia budynku, dowiedz się więcej na stronie: https://izolacje-usa.pl