W trakcie prowadzenia prac termomodernizacyjnych w budynkach użytkowych warto pomyśleć o ociepleniu poddasza. Dotyczy to szczególnie domów, gdzie wybór właściwego materiału należy poprzedzić dokładną oceną możliwości finansowych oraz potrzeb. W przypadku konstrukcji dachowej do wyboru mamy zasadniczo dwa materiały: wełnę mineralną oraz piankę poliuretanową.
Problematyczne poddasze
Konstrukcja użytkowa jaką jest poddasze może sprawiać wiele problemów. Są one związane z niewłaściwym ociepleniem samego dachu lub stropodachu. W takiej sytuacji musimy liczyć się z poważnymi ucieczkami ciepła z pomieszczeń, co zwiększa roczny koszt utrzymania domu. Jak na co dzień wygląda życie mieszkańców źle ocieplonych budynków? Otóż w trakcie miesięcy letnich, na poddaszu będziemy mieli do czynienia z wysoką temperaturą, która uniemożliwi przebywanie osób w tak nagrzanej przestrzeni. Trudno więc mówić o skutecznym przewietrzeniu budynku, problem pogarsza się w okresie zimowym. Wówczas połączenie braku cyrkulacji oraz stale pracującego ogrzewania sprawia, że pomieszczenia są podatne na silniejsze gromadzenie się kurzu oraz na niewłaściwy mikroklimat. Wietrzenie domu poprzez otwarcie okien będzie w okresie zimowym generowało dodatkowe koszty poniesione za ogrzania budynku. Patrząc na powyższe zależności trudno jest mówić o komfortowym zagospodarowaniu poddasza pod biuro, sypialnię, czy przestrzeń biurową, kiedy system ocieplenia kuleje.
Komfortowe warunki zależne od konstrukcji dachu oraz proces termomodernizacji
Właściwe zagospodarowanie przestrzeni jaką jest poddasze zależy też w dużej mierze od konstrukcji samego dachu. Znacznie łatwiej jest zaaranżować przestrzeń, gdy mamy do czynienia z dachem dwuspadowym. Wówczas rozkład skosów nie jest dokuczliwy dla osób projektujących przestrzeń użytkową domu. Dachy czterospadowe także można urządzić ze smakiem, jednak wymagana jest tutaj duża kreatywność. Bez znaczenia na rodzaj dachu, wpływ na jego parametry termiczne będzie miało zastosowane ocieplenie. Proces termomodernizacji składa się z kilku etapów, a ich profesjonalne przeprowadzenie i dobór wełny mineralnej lub pianki poliuretanowej pozwala na zlikwidowanie mostków termicznych. Pamiętajmy, że to właśnie przez dach ucieka najwięcej ciepła z budynku. Trudno więc oszczędzać na ociepleniu, które w ostatecznym rozrachunku decyduje o parametrach cieplnych i oszczędności z tytułu rachunków za energię. Właściwa izolacja na bazie pianki poliuretanowej zapewnia komfortowe warunki do życia i pracy przez cały rok. Zarówno wełna mineralna, jak i pianka poliuretanowa cechują się doskonałą odpornością na działanie wilgoci, zapobiegają tworzeniu się pleśni, czy zagrzybień. Ponadto są to materiały doskonale wyciszające przestrzeń. Złożone konstrukcje dachowe mogą nas zmusić do wyboru izolacji natryskowych, która pokryje wszelkiego rodzaju szczeliny mogące generować ucieczki energii cieplnej z budynku.
Czy potrzebujesz ocieplenia poddasza?
Mimo, iż ocieplenie poddasza to wydatek na wiele lat, przed zgłoszeniem się do firmy oferującej systemy dociepleń warto zadać sobie kilka podstawowych pytań. Na konieczność termomodernizacji budynku mogą wskazywać rosnące rachunki za energię cieplną. Kolejną kwestią jest posiadanie zbyt cienkiej warstwy izolacji z wełny (poniżej 12 cm). Jeżeli odczuwamy zły mikroklimat w budynku tj. przeciągi, wilgoć, wrażenie chłodu to może oznaczać potrzebę wykonania izolacji. Podobnie sytuacja wygląda, gdy w naszych pomieszczeniach panują bardzo wysokie temperatury, a budynek w krótkim czasie się nagrzewa w sezonie letnim.