Firmy działające na rynku nie zawsze dostosowują projekt wentylacji mechanicznej do określonego budynku. Niestety wielu wykonawców wciąż realizuje montaż systemu na podstawie projektów dla obiektów wielkopowierzchniowych, a nie zastosowań domowych. To rodzi poważny problem, ponieważ brak indywidualnego podejścia do budynków mieszkalnych sprawia, że instalacja może nie działać poprawnie, generować zbędny hałas lub może dojść do przeszacowania mocy wentylacji. To rodzi więc dodatkowe koszty dla inwestora, a także brak oczekiwanej wydajności.
W przypadku wentylacji grawitacyjnej sprawa jest nieco łatwiejsza, jednak w tym wypadku trudno mówić o skutecznym działaniu pomimo fachowego montażu zgodnie z projektem. Wynika to bezpośrednio z wad instalacji, której praca jest uzależniona od warunków pogodowych wewnątrz i na zewnątrz. W nowoczesnych budynkach inwestorzy zwracają uwagę na wysoką szczelność w budynkach, co przekłada się bezpośrednio na utrudnioną i zazwyczaj nieskuteczną wymianę powietrza. Nawet najlepszy projekt wentylacji grawitacyjnej nie uchroni nas przed ucieczkami ciepła w okresie jesienno-zimowym. Ponosimy więc wyższe koszty utrzymania domu pomimo że wybrano właściwy projekt. Duże grono osób decyduje się więc na wybór wentylacji mechanicznej, która nie posiada wad poprzednika. System połączony z rekuperatorem nie tylko działa skutecznie bez względu na porę roku oraz warunki pogodowe, ale dzięki zastosowaniu filtrów oczyszcza powietrza dostające się do wnętrza domu. Firmy budowlane oraz architekci niekiedy zalecają wybór projektu wentylacji mechanicznej z rekuperacją już na etapie budowy domu. Właściwie dobrany projekt oraz instalacja to gwarancja, że w budynku będą panowały optymalne warunki, a wymiana powietrza będzie regularna.
Projekt wentylacji mechanicznej
Właściwie wykonany projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła musi uwzględniać lokalizację kanałów. W dokumencie należy zawrzeć położenie punktów nawiewu i wywiewu tak, aby korzyści płynące z pracy instalacji były jak najwyższe. Projektant powinien uwzględnić umiejscowienie urządzeń względem pomieszczeń w budynku. Priorytetem jest umiejscowienie rekuperatora możliwe daleko od sypialni, gdyż dźwięk pracującego systemu mógłby zakłócać sen mieszkańców. Prawidłowo zamontowana wentylacja mechaniczna nie powinna generować dźwięków o wyższym natężeniu niż 25 do 30 dB. Monterzy powinni uwzględnić również izolację kanałów w systemie wentylacji. Dodatkowo dobiera się przewody polietylenowe, które wyciszają dźwięki generowane w trakcie wymiany powietrza. W projektach wciąż niestety zdarzają się przypadki niedoszacowania lub przeszacowania mocy. Jeżeli mamy do czynienia z przeszacowaniem to koszty działania systemu będą nieproporcjonalnie wysokie. Z kolei niedoszacowanie może być przyczyną niskiej wydajności. Obie sytuacje odbijają się na właścicielu budynku, który może rościć całkiem uzasadnione pretensje do firmy wykonującej montaż. Może wówczas dojść do sytuacji, kiedy to zamiast wydajnej wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła, otrzymamy system generujący wysokie rachunki za prąd. Reasumując, indywidualny projekt rekuperacji to podstawa jeżeli chcemy mówić o w pełni wydajnej pracy systemu. Instalacja zaprojektowana i zamontowana przez specjalistów z doświadczeniem daje nam pewność, że nie stracimy pieniędzy na rozwiązanie, które w żadnym stopniu nie spełnia naszych oczekiwań. Znajdź profesjonalnego wykonawcę: wentylacja mechaniczna Mrągowo.