Dom energooszczędny i wysoka temperatura wewnątrz. Zadbaj o wymianę powietrza!

Panująca latem temperatura jest niejednokrotnie przyczyną silnego nagrzewania się budynków. O ile przebywając na zewnątrz chwalimy sobie panujące warunki o tyle w domu, czy budynku firmowym chcielibyśmy mieć nieco wytchnienia od upału. Obecnie projektowane obiekty charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi. Niestety tego typu rozwiązanie niesie za sobą poważne problemy z wymianą powietrza wewnątrz. O ile w miesiącach letnich nie jest to tak dokuczliwe bo możemy otworzyć okna, tak w okresie jesienno-zimowym rodzi to problem z powstawaniem ucieczek ciepła. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym sposobom na zachowanie optymalnej temperatury oraz alternatywnym rozwiązaniom poprawiającym komfort użytkowania budynku. 

Ochrona przed promieniami słonecznymi

Intensywne działanie słońca generuje poważny problem w postaci nagrzewania się budynku. Schłodzenie obiektu bywa zadaniem niezwykle trudnym, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę budynki energooszczędne wyposażone w bardzo szczelną izolację. Zachowanie optymalnej wentylacji to pierwszy krok do próby zachowania właściwych warunków do przebywania wewnątrz domu, czy budynku firmy. Wymagana jest więc pełna wymiana powietrza w ciągu doby co oznacza, iż na przestrzeni 24 godzin doszło do wywiania powietrza z wnętrza budynku i zastąpienie go nowym z zewnątrz. Przyjmuje się, że w ciągu doby powietrze powinno być wymienione przynajmniej raz. Przykładem niedoskonałego rozwiązania są klimatyzatory, które przepuszczają powietrze z wewnątrz przez system chłodzenia. Niestety nie jest to wariant w żaden sposób zdrowy, gdyż schładzane jest powietrze nieoczyszczone, nie ma więc wymiany powietrza na świeże. Klimatyzator nie usunie więc szkodliwych substancji z powietrza, ani tym bardziej nie pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów, czy dwutlenku węgla. Rozwiązaniem tego problematycznego zadania oczyszczenia powietrza z jednoczesnym zachowaniem optymalnych warunków wewnątrz wydaje się być system rekuperacji.

W celu zachowania właściwej użyteczności systemu wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła należy zmniejszyć intensywność wentylacji przy wysokich temperaturach. Dobrym rozwiązaniem jest wentylowanie pomieszczeń w godzinach wieczornych oraz nocnych, kiedy panują optymalne warunki. Rekuperator w odróżnieniu od innych rozwiązań zadba niejako za nas o uzyskanie komfortowych warunków wewnątrz budynku. Powietrze przepływające przez system wentylacji z rekuperacją w okresie zimowym jest dodatkowo mieszane z tym, które znajduje się już w budynku. Dodatkowym atutem jest tu filtr, który w odróżnieniu od innych rozwiązań na rynku zapewnia jakość powietrza bezpieczną nie tylko dla osób zdrowych, ale też alergików.

Badania w zakresie nagrzewania się budynków

Ochrona budynku przed nagrzewaniem to nie tylko system rekuperacji poprawiający codzienny komfort życia. Również ważną rolę odgrywają dodatkowe elementy ochronne w obiektach takie jak rolety zewnętrzne, markizy, rolety wewnętrzne. Jedno z przeprowadzonych badań w identycznych pomieszczeniach z zastosowaniem różnych technologii ukazuje bardzo interesujące wyniki. Otóż okazało się, iż wszelkiego rodzaju akcesoria zewnętrzne, a w szczególności rolety zewnętrzne i markizy w najlepszy sposób chroniły budynek przed nagrzewaniem się. Były one znacznie bardziej skuteczne do rozwiązań stosowanych wewnątrz (rolety), czy też szyb przeciwsłonecznych. Podsumowując, wiele czynników ma wpływ na zachowanie właściwej temperatury wewnątrz budynku, podobnie ma się kwestia jakości powietrza. Jak pokazuje praktyka wentylacja mechaniczna wyposażona w system rekuperacji spełnia swoje zadanie zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Brakiem skuteczności wykazują się rozwiązania takiej jak wentylacja grawitacyjna, czy też klimatyzacja. O ile klimatyzacja schłodzi powietrze do wybranej temperatury, tak zdecydowanie podwyższy koszty utrzymania budynku, przy jednoczesnym braku oczyszczania powietrza ze szkodliwych substancji i nieprzyjemnych zapachów. Zajrzyj także na stronę: rekuperatory Mrągowo.