Dach wielospadowy – zalety, wady, ocieplanie.

Dach wielospadowy to wariant wybierany przez inwestorów ceniących sobie estetykę budynku. Jest to jednak rozwiązanie kosztowne i wymagające większego nakładu pracy, a co za tym idzie czasu poświęconego na budowę. Definicja dachu wielospadowego wskazuje, iż o takim dachu możemy mówić w przypadku łączenia ze sobą kilku dachów, które się wzajemnie krzyżują. Rozpoznamy je po charakterystycznej budowie: kształty trójkątów, trapezów, niekiedy prostokątów.

Dachy wielospadowe pozwalają na bardziej komfortowe wykorzystanie wolnego miejsca na poddaszu. Ściany szczytowe umożliwiają także na rozmieszczenie dodatkowego oświetlenia. Taka wygoda jest niekiedy ograniczona przez kształt dachu. W przypadku dachu czterospadowego przecinające się wzajemnie naroża oraz kosze będą sprawiały problemy w ustawności przestrzeni.

Wybieramy materiał do pokrycia dachu wielospadowego

Przy dachach wielospadowych najlepszym rozwiązaniem okazują się materiały małoformatowe. Dzięki nim zdecydowanie łatwiej wykonać montaż uwzględniwszy wszelkiego rodzaju krzywizny. Musimy mieć na uwadze kształt dachu, który jest niezwykle wymagający dla monterów pokryć dachowych. Ze względu na nietypowy kształt i dużą powierzchnię, dach może wymagać pozostawienia przestrzeni na lukarny. Wśród najprostszych do układania materiałów możemy wymienić m.in. Łupek, łupek bitumiczny, dachówki (karpiówka, dachówki zakładkowe). Newralgiczne miejsca w dachu wielospadowym to przede wszystkim kosz dachowy, gdzie tworzy się kształt wklęsły. Wypukłości wewnątrz trzeba więc odpowiednio zagospodarować, aby korzystanie z poddasza było komfortowe.

Co jest najtrudniejsze przy budowie dachu wielospadowego?

Konstrukcja dachu wielospadowego może przysporzyć o ból głowy niedoświadczoną ekipę monterów. Kształt ten trzeba dokładnie przemyśleć jeżeli chcemy otrzymać optymalną przestrzeń użytkową, a nie osiągnąć jedynie efekt wizualny na zewnątrz. Ważne jest, aby pilnować parametrów takich jak: zachowanie identycznego kąta nachylenia dla poszczególnych połaci, czy też wysokości kalenic. Nie zawsze jest to możliwe, wówczas trzeba korzystać z podstawowych zasad budowy i trzymanie się symetrii.

Poddasze użytkowe pod dachem wielospadowym

Dachy wielospadowe nie należą do najprostszych jeżeli chodzi o zagospodarowanie poddasza użytkowego. Już samo ocieplenie może być wyzwaniem dla osób, które wybrały wełnę mineralną jako głównym materiał izolacyjny. Wolna przestrzeń zależy tu przede wszystkim od samego planu domu. Bez względu na charakterystykę budynku, problem skosów będzie mniej lub bardziej dotkliwy. Im więcej łączeń dachu na zewnątrz, tym więcej załamań wewnątrz. Sprawdź hasło: dekarz Białystok.