Wentylacja mechaniczna: odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to instalacja zapewniająca skuteczną wymianę powietrza w budynkach użytkowych. Zastosowane w urządzeniu filtry dbają o czystość napływającego powietrza. Inwestorzy decydujący się na montaż rekuperacji swoją decyzję tłumaczą najczęściej nieprawidłowym działaniem wentylacji grawitacyjnej w nowoczesnych budynkach. Działanie wentylacji grawitacyjnej uzależnione jest temperatury na zewnątrz i wewnątrz budynku. Często ciśnienie w kanałach wentylacyjnych jest niewystarczające lub nadmierne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z niewydajnym działaniem wentylacji, w drugim ze zbyt dużym napływem powietrza, który generuje straty ciepła. Brak kontroli na działaniem wentylacji grawitacyjnej sprawia, że jest to rozwiązanie wysoce nieekonomiczne i nieskuteczne. W związku z wieloma pytaniami pojawiającymi się wśród posiadaczy domów, postaraliśmy się zebrać w jednym miejscu odpowiedzi na najważniejsze z nich.

Z jakich elementów złożony jest system wentylacji mechanicznej?

Zasada budowy jest dość prosta. System wentylacji składa się z rekuperatora (centrali), czyli urządzenia odpowiedzialnego za odzyskiwanie ciepła. Kolejny element to sieć kanałów wentylacyjnych, przez które świeże powietrze jest nawiewane do pomieszczeń oraz transportowane z pomieszczeń na zewnątrz. Oprócz powyższych elementów, każda instalacja składa się z projektu dopasowanego indywidualnie do budynku. Inaczej poprowadzimy instalację wentylacji w domu jednorodzinnym, a inaczej w dużym biurze. Nieodłączonym elementem całego systemu rekuperacji jest profesjonalny montaż. To właśnie od niego zależy skuteczne działanie wysoce wydajnego systemu. Szukasz sprawdzonego systemu? Wejdź: rekuperacja Nowy Dwór Mazowiecki.

Jakie korzyści zdrowotne i finansowe niesie za sobą montaż wentylacji?

Dom wyposażony w rekuperację nie tylko zapewnia optymalne warunki do życia, ale pozwala także zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym. Wszystko to za sprawą wymiennika ciepła, który dba nasz portfel odzyskując część raz ogrzanego powietrza. W dobie coraz to gorszego powietrza na zewnątrz, wentylacja mechaniczna może być strzałem w dziesiątkę. Podstawowe systemy są wyposażone w specjalne filtry, które zatrzymują pyłki roślin (ważne dla alergików), bakterie oraz wirusy, jak i inne zanieczyszczenia. Przy wyborze instalacji warto dopytać o możliwość użycia filtrów eliminujących smog. W ten sposób w jednej instalacji osiągniemy dwie korzyści: oszczędność w rachunkach za energię cieplną, a także uzyskamy możliwie najlepszy mikroklimat w pomieszczeniach.

Jakie są koszty posiadania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem?

Jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej to uśredniona kwota dzienna wynosi w granicach 60 groszy. Raz w roku musimy liczyć się z koniecznością przeglądu serwisowego (jest to koszt około 400 zł. Filtry wymienia się zwykle co pół roku, a ich koszt wynosi od +/- 70 do ponad 200 zł.

Czy wentylacją grawitacyjną można połączyć z wentylacją mechaniczną?

Niestety nie da się tego zrobić. W budynku wyposażonym w wentylację mechaniczną, kominy służące wentylacji grawitacyjnej zostają zaślepione. W domu działać może więc tylko jeden system wymiany powietrza.

Czy mogę wietrzyć mieszkanie poprzez otwieranie okien?

Montaż wentylacji mechanicznej w żadnym stopniu nie wyklucza możliwości normalnego korzystania z okien. O ile wietrzenie pomieszczeń przy posiadanej rekuperacji nie jest konieczne, tak nie jest zakazane. W budynkach wyposażonych w rekuperację nie ma jednak potrzeby częstego otwierania okien, gdyż wentylacja dba o zachowanie jak najlepszych warunków do życia i pracy. Z ciekawostek należy wspomnieć, że zamknięte okna to brak much i komarów w pomieszczeniach, co może być uciążliwe i wymaga często montaży dodatkowych siatek w oknach.

Czy muszę zlecić projekt rekuperacji?

Trudno wyobrazić sobie montaż rekuperacji bez projektu. Dlatego też przygotowanie projektu jest obowiązkiem, który należy powierzyć doświadczonej firmie. Właściwa regulacja pracy systemu byłaby niemożliwa bez indywidualnego podejścia do każdego budynku.

Czy muszę zrezygnować z kominka posiadając wentylację mechaniczną w domu?

Zachowanie równowagi w wymianie powietrza byłoby niemożliwe przy tradycyjnym montażu kominka. Nie musimy rezygnować z kominka, ale konieczne będzie wtedy wyposażenie instalacji w zamkniętą komorę spalania. Zapewni ona pobieranie powietrza z zewnątrz, zamiast wykorzystywania powietrza z pomieszczeń. Jeżeli zaś mowa o otwartym palenisku położonym w wybranym pomieszczeniu, konieczne będzie odgrodzenie całości od systemu wentylacyjnego poprzez instalację grawitacyjną wyizolowaną dla tego miejsca.