Systemy alarmowe: odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Systemy alarmowe już na dobre zadomowiły się w domach Polaków. Każdego dnia przybywa osób zainteresowanych montażem instalacji, która zadba o bezpieczeństwo budynku mieszkalnego, a tym samym komfort przebywania poza nim bez obawy, iż wewnątrz domu znajdzie się ktoś niepowołany. W tym artykule przyjrzymy się podstawowym pytaniom zadawanym przez osoby, które wpisują w wyszukiwarkę Google hasło: system alarmowy. 

Kiedy należy wykonać montaż systemu alarmowego?

W przypadku właścicieli dopiero budujących się domów, warto jeszcze przed pracami wykończeniowymi podjąć się montażu systemu alarmowego. Przewody ukrywa się pod tynkiem, co daję gwarancję, że nie będą miały do nich dostępu osoby niepożądane. Właściciele już wykończonych budynków powinny postawić na nieinwazyjny montaż urządzeń bezprzewodowych. Mowa tu czujkach, które współpracują ze sobą bez użycia przewodów. W obu wariantach mamy do czynienia z nieco innym systemem zasilania. System alarmowy przewodowy jest podłączony bezpośrednio do sieci, ale posiada też wbudowany zestaw akumulatorów. Z ich pomocą urządzenia będą działały ciągle i to nawet wtedy, gdy zabraknie prądu. Z kolei system bezprzewodowy składa się z centrali zasilanej tradycyjnie oraz czujek, które rozmieścimy bez wiercenia bruzd na przewody.

Czy alarm bezprzewodowy jest bezpieczny?

Tak, jak najbardziej. Nowoczesne, bezprzewodowe systemy alarmowe są wyposażone w technologie zwiększające ochronę przed próbą zakłócenia transmisji radiowej. Oczywiście każdy system zabezpieczeń da się złamać, jednak wymaga to zarówno wiedzy, jak i posiadania drogiej aparatury. Profesjonalne urządzenia są wyposażone w kontrolę sprawności, jak również czujnik poziomu baterii. Czujki, centrale sterujące doposaża się dodatkowo w funkcje pozwalające na wykrycie próby podważenia obudowy, czy wyrwania przymocowanego do ściany urządzenia. 

Jakie elementy składają się na centralę alarmową?

Podstawowe lub nieco bardziej rozbudowane systemy mogą być wyposażone w różną liczbę peryferiów. Instalacja tego typu składa się najczęściej z centralki alarmowej z klawiaturą, czujników ruchu, czujek kontaktronowych, manipulatora, sygnalizatorów akustycznych oraz optycznych. Systemy alarmowe doposaża się często w czujniki informujące o zagrożeniu pożarowym.

Jak powinien wyglądać profesjonalny montaż instalacji alarmowej?

Mniej lub bardziej rozbudowane systemy warto powierzyć fachowcom. Amatorski montaż ze względu na brak doświadczenia może często kończyć się szeregiem błędów. Przykładem jest tu chociażby złe zlokalizowanie czujników w stosunku do centrali. W przypadku wariantu bezprzewodowego, czujka mająca trudności z połączeniem będzie pobierała więcej energii. Konieczna będzie więc częstsza wymiana baterii. Dopiero po montażu centrali przystępujemy do uruchomienia urządzeń bezprzewodowych. Sygnał dobrej jakości to taki, który nie będzie niższy w żadnym z miejsc poniżej 40%. Problemy z zasięgiem łatwo wyeliminujemy, należy jedynie zmienić położenie wybranego urządzenia. Niekiedy niewielka zmiana lokalizacji wpływa diametralnie na zasięg. Bezprzewodowe elementy montujemy możliwie wysoko w celu uniknięcia wszelkiego typu barier utrudniających lub ograniczających zasięg radiowy.


Czy mogę zamontować system alarmowy we własnym zakresie?

Nie zawsze jest to wskazane, ale tak jest to możliwe. Na rynku znajdziemy gotowe, proste systemy do montażu we własnym zakresie. Jeżeli mamy podstawową wiedzę techniczną to instalacja alarmu nie powinna przysporzyć nam zbyt wielu trudności. Sprawdź: systemy alarmowe Ostrołęka.