Ocieplenie poddasza w domu, firmie pianką PUR. Czy warto wybrać tą metodę?

Wybierając materiał izolacyjny do domu lub firmy zwracamy uwagę na szereg czynników poprawiających komfort użytkowy. W końcu od jakości wykonanego ocieplenia zależy wygoda codziennego przebywania w pomieszczeniach, natomiast w przypadku firmy dochodzą jeszcze kwestie ekonomiczne. Budynek o właściwej termoizolacji jest zwyczajnie tańszy w utrzymaniu. Czy metoda w postaci natrysku pianką poliuretanową to dobre rozwiązanie? 

Właściwości materiału oraz straty ciepła w budynkach

Podstawowym elementem decydującym o komforcie w budynku jest właściwa izolacja poddasza. Jeżeli na tym etapie popełnimy błędy to musimy liczyć się ze stratami ciepła do nawet 30% w okresie zimowym. W trakcie letnich upałów taki budynek będzie generował z kolei wyższe temperatury, które będą wpływać na samopoczucie domowników, a także wydajność pracowników. Jak więc wygląda dobrze wykonana izolacja poddasza? Otóż właściwe docieplenie to takie, gdzie nie występują mostki termiczne. Materiał izolujący nie powinien z wiekiem zmieniać swoich właściwości, co świadczy o jego jakości. Podstawowe parametry uwzględniane przez inwestorów przy ocieplaniu budynku to właściwości termoizolacyjne. Uwzględnia się m.in. niski współczynnik przewodzenia ciepła  λ, wytrzymałość mechaniczną, odpowiednią przyczepność oraz niską nasiąkliwość. Właściwy wybór materiału oraz ekipy monterów jest kluczowy jeżeli chcemy mówić o jakościowo dobrej izolacji poddasza. Wśród technologii, która w ostatnich latach szturmem zdobywa rynek jest izolacja natryskowa przy użyciu pian poliuretanowych. Ich popularność wynika z właściwości, które są nieocenione przy docieplaniu budynków użytkowych. Zobacz również: ocieplenie pianką poliuretanową.

Likwidowanie mostków termicznych, pianka PUR na wiele lat?

Ucieczki ciepła w obiektach mieszkalnych i firmach wynikają z powstających mostków termicznych. Powstają one podczas niefachowego montażu lub wyboru materiałów bardzo niskiej klasy. Technologia jaką jest natrysk pianką poliuretanową z powodzeniem likwiduje ucieczki ciepła. Skuteczność pianki PUR wynika z jej technologicznych możliwości. W odróżnieniu od pozostałych materiałów dostępnych na rynku, natrysk pozwala na pokrycie każdego, najdrobniejszego zakamarka. Nie ma więc żadnej wolnej przestrzeni, która mogłaby generować ucieczki ciepła. Nawet najbardziej złożone konstrukcje nie są wyzwaniem dla pianek poliuretanowych nowej generacji. Jeżeli natomiast chodzi o trwałość tej technologii to możemy być spokojni. Należy rzecz jasna pamiętać, że błędy na etapie ocieplenia mogą kosztować bardzo wiele stresu i niepotrzebnych poprawek. Błędy ujawnią się po latach, wówczas musimy liczyć się z dodatkowym wydatkiem. Jest to problematyczne szczególnie w pomieszczeniach użytkowych, gdzie przebywają pracownicy lub domownicy. Materiał też nie traci z wiekiem swoich właściwości izolujących.

Zdrowie domowników i pracowników na pierwszym miejscu

Stawiając budynek firmowy, jak i dom rozważamy technologie w pełni bezpieczne dla zdrowia. Pianka PUR to rozwiązanie, które sprawdza się także w tym wymiarze. Materiał ten charakteryzuje się odpornością na rozwój grzybów, pleśni, czy porostów. W odróżnieniu od innych materiałów dostępnych na rynku, nie przyciąga także gryzoni mogących generować poważne szkody. Warto pamiętać przy wyborze docieplenia, aby zastosowane rozwiązanie było wolne od mikroorganizmów oraz alergenów. Takie cechy spełnia pianka poliuretanowa. 

Czynniki ekonomiczne

Kolejną kwestią uwzględnianą przy wyborze materiału izolacyjnego jest koszt inwestycji. Na pełen kosztorys składa się nie tylko cena materiału, ale także czas potrzebny na wykonanie oraz koszt robocizny. O ile izolacja natryskowa jest nieco droższa od tradycyjnych metod, tak w praktyce okazuje się, iż jest to rozwiązanie zwyczajnie bardziej opłacalne. Czas potrzebny na wykonanie natrysku pianką PUR możemy ograniczyć do minimum wybierając profesjonalną firmę. Jest to szczególnie istotne jeżeli weźmiemy pod uwagę czas potrzebny na przewiezienie materiałów do izolacji i żmudne ich układanie na poddaszu. Właściwie wykonana izolacja pianką poliuretanową to gwarancja ekonomicznie opłacalnej inwestycji. Potencjalny wyższy koszt obniża się więc nie tylko przez czas potrzebny na montaż izolacji, lecz także w trakcie codziennego użytku. Brak mostków termicznych na poddaszu to również niższy koszt miesięczny ogrzewania budynku w miesiącach jesienno-zimowych.

Wybór wykonawcy gwarancją sukcesu?

Pamiętajmy, aby decydując się na izolację natryskową w budynkach użytkowych wybierać sprawdzone firmy, które zajmują się tą technologią nieco dłużej. Na rynku znajdziemy wiele podmiotów bez doświadczenia, które wykonują docieplenia nie posiadając stosownej wiedzy, a niekiedy umiejętności praktycznych. Warto także wybierać piankę PUR renomowanych producentów, ponieważ zapewnia ona inwestora o jakości materiału. W końcu docieplenie budynku ma nam służyć przez wiele lat.