Jaka jest sprawność paneli fotowoltaicznych po 10 latach użytkowania?

Osoby rozważające montaż fotowoltaiki w swoim domu często zastanawiają się jak długo im ona posłuży. Nic w tym dziwnego, że każdy inwestor oczekuje sprawnej instalacji przez wiele lat. Odpowiedź na tytułowe pytanie obrazują istniejące na cały świecie farmy fotowoltaiczne, które byłyby zupełnie nieopłacalnym rozwiązaniem, gdyby żywotność modułów PV nie przekraczała okresu 15 lat. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku paneli słonecznych montowanych na dachu. 

Instalacje fotowoltaiczne już na etapie produkcji podlegają testom potwierdzającym ich sprawność przez wiele lat. Montowane na budynkach panele słoneczne cechuje wysoka żywotność, sięga ona często 20, a nawet 30 lat. Skuteczne działanie fotowoltaiki jest związane nie tylko z zastosowaniem najnowszych rozwiązań technologicznych, lecz także prostej budowy samych modułów. Nie ma tu elementów, które mogłyby w prosty sposób ulec awarii. Instalacja PV montowana na dachu budynku to płaska powierzchnia, przez co żaden z elementów nie jest narażony na działanie czynników zewnętrznych takich jak naprężenia, wiatr, czy grad. 

Profesjonalny montaż gwarancją sprawnej instalacji fotowoltaicznej?

Uszkodzenia występujące przy instalacjach fotowoltaicznych wynikają zawsze z nieprawidłowego montażu. Może to być amatorski montaż we własnym zakresie lub uszkodzenia powstałe na skutek nieprawidłowego transportu paneli fotowoltaicznych. Częstym zjawiskiem jest także brak poszanowania modułów PV podczas wnoszenia ich na dach, czy wybór konstrukcji dachowej zupełnie niespełniającej norm technicznych. Błędy te są spotykane wśród amatorów, jak i firm, które zajęły się fotowoltaiką bez przejścia odpowiednich szkoleń. Brak wiedzy praktycznej i technicznej może się więc przełożyć na znaczne obniżenie trwałości i wydajności paneli słonecznych. Jednym z elementów, które należy od czasu do czasu wymienić nawet w przypadku prawidłowego montażu fotowoltaiki jest inwerter. Wybór markowego inwertera to gwarancja wydajności urządzenia przez zdecydowaną większość czasu, w którym korzystamy z paneli słonecznych. Średnia żywotność inwertera oscyluje w granicach 15 lat, jednak z zależności od modelu i sposobu użytkowania może on wzrosnąć.

Produkcja darmowej energii elektrycznej przez wiele lat?

Za wytrzymałością fotowoltaiki przemawia fakt, iż do dziś na całym świecie poprawnie działają instalacje PV na bazie modułów wyprodukowanych w latach 80. Oczywiście nie można tu mówić o identycznej wydajności w stosunku do paneli tworzonych obecnie, niemniej pozwala to pokazać inwestorom jak trwała jest to technologia. Inwestorzy muszą mieć jedynie świadomość, że z biegiem lat fotowoltaika będzie dostarczała nieco mniej energii elektrycznej niż na początku. Powodem takiego stanu rzeczy jest naturalne zużycie się części składowych. W codziennym użytkowaniu takie spadki są zupełnie nieodczuwalne. Należy przyjąć, iż moduły PV w trakcie jednego roku tracą zaledwie 0,5% na wydajności. W praktyce więc 15-20 lat użytkowania to strata nie większa niż kilkanaście procent. Fotowoltaika może więc po wielu latach nadal cieszyć się wydajnością w granicach od 85% do 95%. Czytaj także: fotowoltaika Maków Mazowiecki.

Zmienne warunki pogodowe niestraszne fotowoltaice

Wybór markowych paneli słonecznych oraz pozostałych elementów instalacji sprawia, że nie musimy martwić się o sprawne działanie instalacji fotowoltaicznej. Dobór właściwych części jest o tyle ważny, że to one decydują o znacznie wolniejszym zużywaniu się ich pomimo różnych skrajnych warunków atmosferycznych. Mamy tu na myśli czynniki pogodowe: upały, mróz, grad, śnieg, czy opady deszczu. Z całą dozą pewności można stwierdzić, że fotowoltaika to rozwiązanie na wiele lat. Niska awaryjność, wysoka trwałość, prosta budowa sprawia, że jest to wariant coraz częściej uwzględniany przy budowie nowych domów. Wielu klientów już posiadających własne lokum lub budynek firmy decyduje się na montaż paneli słonecznych, które obniżają do minimum rachunki za energię elektryczną.