Jaki dach jest najtańszy? Dwuspadowy, czy może płaski?

Budowa dachu domu to jedna z najważniejszych inwestycji. W końcu to od wytrzymałości tejże konstrukcji zależy bezproblemowe i bezpieczne użytkowanie budynku. Nowoczesne konstrukcje budynków posiadają często dachy płaskie, popularnością cieszą się jednak wciąż dachy dwuspadowe. Oba rodzaje spełniają swoją rolę, jednak czy każdy dach będzie kosztował podobnie? 

Obniżenie kosztów w domu

Pomimo, iż na dachu oszczędzać nie warto to możemy pewne koszty zminimalizować. W przypadku domu jednorodzinnego będzie to wybór tańszego dostawcy materiałów tej samej jakości, czy właśnie wybór określonej konstrukcji dachu. Na etapie projektowania należy uwzględnić jaki dach finalnie zabezpieczy nasz dom. Końcowa cena dachu uwzględnia zarówno zakup materiałów, zależy ona także od wielkości budynku, ale też kształtu i złożoności. Wszelkie niestandardowe kształty to dodatkowy koszt dla inwestora. Zalecamy skonsultować sprawę ze specjalistą: polecany dekarz Ostrołęka. Już teraz możemy powiedzieć, że dach płaski będzie droższy. Sprawdzone rozwiązanie w postaci dachu spadowego to wciąż najbardziej ekonomiczny wariant. Przystępna cenowo konstrukcja, proste docieplenie, likwidowanie mostków termicznych. To wszystko sprawia, że dach jest nie tylko tańszy w budowie, lecz obniżamy koszty ogrzania domu, gdyż nie dochodzi do ucieczki ciepła. Na rynku znajdziemy wiele gotowych prefabrykowanych elementów więźby dachowej np. wiązary kratowe. W ten sposób ograniczamy czas potrzebny na wykonanie fachowego montażu.

W praktyce jednak tańszym rozwiązaniem będzie tradycyjne wykonanie więźby na placu budowy. Znajomy lub polecany dekarz z pewnością poradzi sobie doborem pracowników, a my będziemy mogli wybrać drewno od tańszego dostawcy. Tutaj należy jednak uważać, aby zbytnio nie przesadzić z oszczędnością. Drewno taniej jakości odbije się na jakości konstrukcji. Inwestorzy niekiedy za taki stan rzeczy obwiniają dekarzy, jednak często problem leży po stronie jakości wybranych materiałów.

Inne elementy, które mają wpływ na cenę dachu

Jak już wspominaliśmy najlepszym pod względem ekonomicznym będzie dach dwuspadowy. Niemniej także inne elementy będą miały wpływ na finalny koszt inwestycji. Równie istotny jest wybór poszycia dachowego. Jest to nic innego jak warstwa izolacji znajdująca się między pokryciem dachu, a więźbą dachową. Polecanym przez dekarzy rozwiązaniem jest zwykle membrana, która w odróżnieniu od papy jest tańsza. Zabezpiecza też ona obiekt przed rozwojem pleśni oraz grzybów. Profesjonalny montaż zapewnia skuteczną izolację termiczną dachu. Ostatnim elementem mającym wpływ na finalny koszt dachu jest wybór pokrycia. Na rynku znajdziemy szereg rozwiązań o różnym spektrum cenowym. Tutaj należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepiej wybrać chociażby dachówkę ceramiczną, czy może betonową? Pierwsza wytrzyma znacznie dłużej, natomiast druga będzie tańsza i nieco mniej wytrzymała. Często polecanym ekonomicznie wariantem jest wybór blachodachówki.