Architektura za nic ma stagnację i szuka rozwiązań dopasowanych do potrzeb klientów indywidualnych i biznesowych. Nowoczesne budynki są coraz chętniej wyposażane w duże przeszklenia. Ten trend w ostatnich latach przybrał na sile i stał się jednym z pierwszych założeń inwestorów w budynkach mieszkalnych. Niegdyś duże okna montowano głównie w nowatorskich budynkach, które miały zwrócić na siebie uwagę środowiska projektantów. Obecnie duże przeszklenia znajdziemy także w zwykłych domach jednorodzinnych. Czy szklane domy są przyszłością branży budowlanej?
Aktualnie stosowane połączenia nowoczesnej kubatury budynku z dużą przeszkloną przestrzenią zdobywają uznanie coraz większego grona klientów. Duże okno to nie tylko ciekawe wizualnie rozwiązanie, lecz także czysto praktyczne. Większe przeszklenie to także większa ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczeń. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie w znaczący sposób doświetla przestrzeń zacienioną, która przy zastosowaniu tradycyjnych okien musiałaby być doświetlana sztucznym światłem w ciągu dnia. Szkło to niezbędny element w każdym nowo budowanym domu. Jest to wbrew pozorom materiał bardzo plastyczny i daje projektantom szerokie pole do tworzenia złożonych konstrukcji. Stolarka okienna zmienia swoje oblicze i jest dziś nie tylko elementem skutecznego doświetlenia pomieszczeń, ale czysto designerskim rozwiązaniem mającym przykuwać uwagę. Indywidualny charakter pomieszczeń, chęć bliskiego obcowania z przyrodą, czy może potrzeba rozjaśnienia budynku? To wszystko mogą zapewnić sobie inwestorzy wybierając duże okna. Duże okna to także zagrożenie włamaniem, gdyż złodziej ma szeroki widok na to, co znajduje się wewnątrz budynku. Należy wówczas zadbać o rozwiązanie, które polecane jest przez ekspertów z zakresu ochrony przeciwwłamaniowej, czyli alarm. Zobacz: systemy alarmowe Szczytno.
Rozwiązanie pełne zalet, ale również wad?
Główną zaletą przeszkleń o dużym rozmiarze jest doświetlenie pomieszczeń przy użyciu naturalnego światła. Należy też wspomnieć o optycznym powiększeniu pomieszczeń, w których zastosowano tego typu stolarkę okienną. Zabieg ten jest chętnie stosowany zarówno w pomieszczeniach, gdzie zastosowano ciemniejszą kolorystykę, ale też w niewielkich pokojach, gdzie chcemy osiągnąć wrażenie większej kubatury. Duże okna sprawdzą się także wtedy, gdy inwestor oczekuje wygodnego wyjścia na taras z widokiem na całą przestrzeń w okolicy. Jeżeli zaś chodzi o wady to najpoważniejszą wadą jest strata ciepła, a dokładniej trudności z zachowaniem optymalnej termoizolacyjności. Przyjmuje się, że większa liczba okien w połączeniu z komorami daje najlepsze efekty jeśli chodzi o parametry izolacyjne. Producenci stawiają więc coraz częściej na potrójne przeszklenia w celu zachowania termoizolacji na wysokim poziomie. Należy także pamiętać, iż duże przeszklenia będą zwyczajnie droższe niż kilka mniejszych okien w pakiecie. Jeżeli mówimy o dość gęstej zabudowie domów jednorodzinnych to wadą może być także zbyt bliskie sąsiedztwo, co wiąże się z mniejszą prywatnością. Warto dodać, że duże przeszklenia to także większa trudność dla projektantów wnętrz, którzy tracą fragment przestrzeni i pomieszczenie jest nieco mniej ustawne.