Strop w domu to jeden z elementów, który decyduje o wytrzymałości całej konstrukcji dachowej. Inwestorzy rozważający budowę nowego budynku mieszkalnego często zastanawiają się jaki rodzaj stropu będzie najlepszym wyborem. Podobnie wygląda sytuacja docieplenia budynku, gdzie znajdziemy materiały takie jak styropian, wełna mineralna, czy pianka poliuretanowa. W tym artykule omówimy podstawowe rodzaje stropów, którym warto przyjrzeć się bliżej przed rozpoczęciem inwestycji.
1. Strop drewniany zgodnie z nazwą opiera się na belkach, wiązarach krokwiowych, wieszarowych, jętkowych, czy płatwiowo-kleszczowych. Przeciętne wymiary belek wynoszą 18×24 cm, a ich montaż należy przeprowadzić w identycznym rozstawie jak ma to miejsce w przypadku krokwi. Jest to coraz rzadziej wybierany rodzaj stropu, z którego rezygnują inwestorzy ze względu na niską ognioodporność.
2. Strop Ackermana to nic innego jak typ stropu gęstożebrowego, który tworzony jest na bazie pustaków ceramicznych. Jest to pewnego rodzaju szalunek dla żelbetowych żeber. Natomiast zbrojenie składa się ze strzemion oraz prętów nośnych, a cała konstrukcja ma przekrój w kształcie litery V. Jest to bardzo prosty w swojej budowie strop, a więc i chętnie wybierany przez klientów. Podobnym, aczkolwiek nieco innym w wykonaniu jest strop gęstożebrowy, gdzie belki występują na bazie prefabrykatów. Różnicą jest tu brak konieczności zastosowania pełnego deskowania.
3. Strop Teriva zyskał swoją popularność w domach jednorodzinnych, gdyż tutaj nie ma potrzeby użytkowania ciężkiego sprzętu. Istniejące na rynku modele możemy dopasować zgodnie ze swoimi potrzebami i w porozumieniu z ekipą budowlaną. Stropy tego typu charakteryzują się prostotą montażu.
4. Strop Kleina to dość złożona konstrukcja, którą tworzy się z połączenia belek dwuteowych i wypełnienia z cegieł murowanych i zaprawy cementowej. Ten rodzaj jest wykorzystywany na poddaszach i mimo swojego skomplikowania jest do wykonania w szybkim tempie przez wprawionych fachowców.
5. Strop żelbetowy z kolei to bardzo komfortowe rozwiązanie, gdyż można je dostosować do własnych potrzeb i wymagań. Całą konstrukcję bez problemu wykonamy na terenie budowy, jednak wymaga ona wprawionej ekipy budowlanej. Ten rodzaj jest rzadko wykorzystywany w domach jednorodzinnych, potrzeba tu nie tylko profesjonalizmu na etapie montażu, ale też bardzo dokładnych pomiarów oraz deskowania na całej szerokości.
6. Strop z płyt prefabrykowanych. Rodzaj ten produkowanych jest w fabrykach, a następnie dowożony na plac budowy w swojej gotowej formie. Niezbędne jest tu zastosowanie ciężkich maszyn, które pozwolą umieścić strop na miejscu. To właśnie konieczność użycia dźwigu sprawia, iż rodzaj ten jest niezbyt często wybierany dla zastosowań domów jednorodzinnych. Niemniej istnieją rozwiązani w postaci płyt kanałowych, które to sprawdzą się także w tradycyjnych domach. Dowiedz się więcej: Jaki dach jest tani?