Blachodachówki i ich obróbka przez dekarza decyduje o estetyce dachu?

Gotowe systemy dachowe to jedna z ofert producentów, które zdecydowanie ułatwiają zakup jednego rozwiązania. Nie ma więc potrzeby poszukiwania kilku różnych rozwiązań, podobnie jak z wyborem jednego dekarza, który zadba o estetyczne i trwałe wykonanie konstrukcji dachowej. Warto pamiętać, że wybór gotowych elementów pozwala na znacznie łatwiejszy montaż, natomiast wykończenie elementów przez samego dekarza wymaga wieloletniego doświadczenia. Popełnione na tym etapie błędy odbiją się niestety na końcowej jakości i mogą być bardzo kosztowne. 

Firmy oferujące blachodachówki posiadają często różnego rodzaju akcesoria, które z powodzeniem wykorzystamy jako jeden zestaw montażowy. Oferta jest tu naprawdę bogata, dostępne są blachy koszowe, gąsiory, wiatrownice, czy obróbki okapowe. Na rynku znajdziemy blachodachówki wyprodukowane z wykorzystaniem blach o jednakowym odcieniu kolorystycznym. Takie gotowe zestawy warto sprawdzić przed zakupem, aby upewnić się, że krawędzie będą wyglądały identycznie jak cała konstrukcja dachu. Uzupełnieniem blachodachówek są wiatrownice ze specjalnymi nawierconymi otworami, które umożliwiają przykręcenie do całej konstrukcji, a także bezpieczne połączenie z pozostałymi elementami. Ogranicza to potrzebę obróbki, wymagane jest jedynie docięcie końcowych elementów montowanych na szczycie połaci oraz schodzących się ku kalenicy dachu. Krawędzie dostosowuje się w zależności od nachylenia połaci, a także samej długości. Zwykle w gotowych zestawach dekarz ma ułatwione zadanie, gdyż blachy są odpowiednio dogięte i wyposażone w dekoracyjną powłokę nawiązującą swoją estetyką do arkuszy lub paneli blachodachówki. Wymagana jest jedynie obróbka na szycie połaci tj. połączenie konstrukcji wiatrownicy górnej oraz bocznej.

Gąsiory oraz gotowe elementy systemowe

Jednym z elementów uzupełniających gotowy system dachowy są gąsiory, którymi wykańcza się kalenicę oraz grzbiety dachu. Producenci i tutaj ułatwiają zadanie firmom świadczącym usługi dekarskie. Oferta zwykle składa się z wersji o różnej wielkości, co pozwala dopasować elementy do pozostałych. Gotowe elementy systemowe dachów w domach pozwalają na znaczne przyspieszenie prac oraz łatwiejsze osiągnięcie zamierzonego efektu wizualnego. Dekarz może wówczas stworzyć dla nas konstrukcję bez opiłków metalu, niedopracowanych fragmentów, czy zarysowań powstałych w trakcie prac. Unikamy w ten sposób możliwych błędów, ponieważ z montażem powinni poradzić sobie także mniej doświadczeni pracownicy.

Dodatkowe akcesoria dachowe

Wśród dodatkowych elementów, które możemy znaleźć u producentów gotowych systemów dachowych znajdziemy funkcjonalne wykończenia dla kominów wentylacyjnych, przejść antenowych, czy różnego rodzaju zabezpieczeń niezbędnych w okresie zimowym. Część firm oferuje także łaty stalowe, które mogą zastąpić drewniane modele w trakcie montażu pokrycia. Elementy te wykonane są na bazie blachy stalowej w ocynku. Z pozostałych akcesoriów należy wymienić specjalne wkręty mocujące, taśmy kominowe, kołnierze uszczelniające, taśmy kalenicowe, uszczelki czy folie dachowe. Wszystkie z wymienionych dodatków przyspieszają pracę, ale mogą też być droższe od wykonania obróbki we własnym zakresie przez dekarza.