Dachówka betonowa płaska, braas, teviva z punktu widzenia dekarza.

Dachówki betonowe to interesujące rozwiązanie, które stanowi konkurencję dla tradycyjnych pokryć ceramicznych. Co więcej, jak pokazują ceny w sklepach budowlanych są również tańsze od swoich konkurentów. Wizualnie są do siebie zbliżone, gdyż znajdziemy tu rozwiązania o podobnym kształcie, barwie oraz formacie. 

Na pierwszy rzut oka trudno jest powiedzieć, czy pokrycie dachowe wykonane zostało z dachówek ceramicznych, czy betonowych. Swoje podobieństwo i popularność dachówki betonowe zawdzięczają zaawansowanej technologii, gdyż wierzchnią warstwę pokrywa się powłoką ochronno-dekoracyjną z użyciem różnych warstw barwnych. Szorstka warstwa cementu jest nie do poznania jeśli producent zadba o wyrównanie jej przy użyciu drobnoziarnistej powłoki. Ostatnim etapem produkcji jest pokrycie farbą elementów, co pozwala zachować dachówkom betonowym wysoką estetykę. Gładkie wykończenie daje również bezapelacyjną zaletę w postaci łatwego odprowadzania deszczówki. Jest ona również odporna na gromadzenie się kurzu oraz zabrudzeń na wierzchniej warstwie pokrycia.

Trwały materiał doceniany przez dekarzy

Jeżeli chodzi o jakość pokrycia to nie ustępuje ono dachówkom ceramicznym. Dachówki betonowe są wytrzymałe i trwałe, na co wskazuje również pełna gwarancja producenta. Podobnie jak w przypadku pokryć ceramicznych, tak i tutaj dachówki produkowane są z użyciem pras, materiał jest następnie suszony i pokrywany powłoką ochroną. Materiał ten występuje w formie zakładkowego i może przypominać tradycyjne dachówki „esówki”. Znajdziemy tu zarówno kształty faliste, jak i płaskie zgodnie z potrzebami inwestora. Dekarze korzystają często z rozwiązań wielkoformatowych, które przyspieszają montaż pokrycia dachowego. Dzięki temu można skrócić czas potrzebny na wykonanie dachu. Musimy się jednak liczyć z faktem, iż usługi dekarskie nie pozwolą na montaż bardzo fantazyjnych konstrukcji. Wynika to z niedostępności na rynku dachówek betonowych o nietypowym kształcie.

Niemniej jednak, rozwiązania technologiczne przyczyniają się do coraz estetyczniejszego wyglądu pokryć dachowych. Nie inaczej jest w przypadku dachówek betonowych, które przeszły drogę od szorstkich i szarych konstrukcji to gładkich powierzchni o niemal dowolnym kolorze. W odróżnieniu od dachówek ceramicznych nie korzysta się tu z procesu wypalania. Dachówki betonowe możemy wybrać w wersji matowej lub z połyskiem.