Dom na wąskiej działce. Jak wybrać dobry projekt?

Marzenia o budowie dużego domu często spotykają się z praktyką. Jeżeli mówimy o domu na wąskiej działce to projekt musi być dobrany zgodnie z jej wymiarami. Nie chcemy przecież spowodować sytuacji, kiedy zakupiony projekt budowlany nie może zostać zrealizowany. Budowa domu na działce na tak zwany „styk” może przynieść wiele problemów. Włącznie z niemożliwością dotarcia do ścian budynku położonych bardzo blisko ogrodzenie. Jeżeli zdecydowaliśmy się na projekt domu na wąskiej działce to warto uwzględnić zalecenia prezentowane przez firmy budowlane. 

Dom na planie prostokąta lub kwadratu

Tradycyjne rozwiązania są najlepsze, nie mają co do tego wątpliwości firmy oferujące usług budowlane. Specjaliści zajmujący się na co dzień budową domu zalecają wybór budynku na planie prostokąta bądź kwadratu. Wynika to z mniejszych ilości komplikacji, z którymi możemy się spotkać w trakcie budowy, jak również z późniejszą aranżacją przestrzeni. Wszelkie elementy półkoliste, niestandardowe konstrukcje rodzą problem z ustawnością tejże przestrzeni. Domy na planie kwadratu charakteryzują się prostym zagospodarowaniem przestrzeni takich jak korytarz, kuchnia czy salon. Polecając najlepszy projekt dla wąskiej działki dobrze jest uwzględnić wariant zawierający dobudowę piętra. W ten sposób osiągamy dodatkową przestrzeń użytkową nawet w przypadku działek o niedużej powierzchni. Nie musimy się martwić, że taka inwestycja będzie generowała dodatkowe problemy. Mitem jest, iż montaż drugiej łazienki będzie generował kolejne koszty związane z tworzeniem instalacji wodnej. Oczywiście kolejne pomieszczenia na piętrze wymagają uwzględniania kosztów w budżecie, jednak można je zdecydowanie ograniczyć. W przypadku łazienki dobrze jest umieścić je jedna nad drugą (parter i pierwsze piętro). W ten sposób ograniczamy niezbędną ilośc materiałów, rur, kształtek do podłączenia instalacji wodnej. Dzięki temu oszczędzamy także pieniądze na podgrzewaniu wody, która musi pokonać znacznie krótszą drogę.

Gotowy projekt, czy może indywidualny?

Projektanci oferujący gotowe rozwiązania mają różne pomysły. Może się więc okazać, że wybrany gotowy wariant nawet przy próbie przystosowania nie spełni naszych wymagań lub będzie generował dodatkowe i niepotrzebne koszty w trakcie rozpoczętych prac. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór firmy budowlanej, która w kwestii merytorycznej ma bardzo dużą wiedzę praktyczną. Dopiero na tej podstawie warto rozważyć wybór gotowego lub indywidualnego projektu domu prezentowanego przez firmy budowlane.

Jakich błędów należy unikać?

Budowa domu od podstaw to zadanie wymagające wiedzy technicznej oraz praktycznej. Niestety wiele nierenomowanych firm budowlanych decyduje się na podjęcie prac i nie uwzględnia żadnych praktycznych argumentów. Rodzi to szereg komplikacji, które mogą generować kolejne koszty, za które zapłaci inwestor. Wśród realizacji tworzących dodatkowe koszty możemy wymienić m.in. budowę wielopołaciowego dachu, montaż balkonu zamiast tarasu, tworzenie zaokrągleń, łuków, czy załamań. Budowa dachu wielopołaciowego będzie nie tylko trudniejsza w wykonaniu i równocześnie ciesząca oko inwestora, ale może też wpłynąć na obciążenie portfela. Warto pamiętać, że wykonanie takiej konstrukcji wymaga nie tylko fachowej wiedzy, lecz potrzeba także znacznie więcej czasu na budowę w porównaniu do tradycyjnego dachu. Ponadto w trakcie montażu trudno uniknąć błędów, mogą one w przyszłości być przyczyną poważniejszych awarii, w tym przeciekania konstrukcji. Najlepszym wyborem są dachy dwu oraz czterospadowe. Jeżeli zaś chodzi o balkon to jest on rozwiązaniem praktycznym, jednak niezbyt ekonomicznym. Balkon pełni rolę przedłużenia domu, co powoduje ucieczki ciepła i tym samym wyższe rachunki za ogrzewanie. Doradzamy budowę tarasu, gdzie ten problem nie występuje. Wszelkie łuki oraz zaokrąglenia stanowią ozdobę, lecz utrudniają dobór stolarki okiennej i drzwiowej. Decydując się na takie rozwiązanie należy uwzględnić także znacznie wyższy koszt niestandardowego okna. Podobnie ma się kwestia budowy domu z załamaniami, które może wpływać na jakość konstrukcji stropów.