Fotowoltaika dla obniżenia rachunków za energię elektryczną.

Ceny energii elektrycznej nie napawają optymizmem. W polskich domach jednym z poruszanych tematów są oszczędności, o które jest coraz trudniej w obecnych realiach. Drożeje wszystko, od materiałów budowlanych po artykuły spożywcze. Nic więc dziwnego, że inwestorzy poszukują rozwiązań mających wpływ na obniżenie zużycia energii w budynkach. Energia elektryczna służy przecież do zasilenia wielu urządzeń wykorzystywanych w domu, ale także do oświetlenia, czy zasilenia pompy ciepła.

Fotowoltaika w obecnej formie wydaje się być optymalnym rozwiązaniem. Dzięki niej możliwa jest produkcja energii elektrycznej pochodzącej ze słońca. System ten składa się ze specjalnych modułów fotowoltaicznych, przewodów przyłączeniowych oraz inwertera zwanego falownikiem. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej to kolektory były brane pod uwagę jako inwestycja zmniejszająca zużycie energii w budynkach. Była to niezwykle awaryjna technologia, co powodowało nieufność pierwszych inwestorów. Zarzuty o awaryjności były jednak zupełnie bezpodstawne, ponieważ mamy do czynienia z zupełnie różnymi systemami. Moduły fotowoltaiczne oraz pozostałe elementy instalacji cechują się bardzo niską awaryjnością. Nawet po wielu latach urządzenia są w stanie pracować z wysoką wydajnością rzędu 80-90%. Tego typu wariant jest wybierany przez wielu posiadaczy domów jednorodzinnych. Przykładowy montaż instalacji i mocy 5 kWp pozwala na bezpieczne zasilenie całego domu. Średnia cena instalacji PV waha się w granicach 25 tys. zł. Koszty fotowoltaiki można z powodzeniem obniżyć dzięki pożyczkom na preferencyjnych zasadach lub też dotacjach w ramach programów rządowych. Czytaj więcej pod adresem: instalacje fotowoltaiczne dotacje.

Średni czas zwrotu instalacji fotowoltaicznej wynosi 6-7 lat. Fotowoltaika pozwala na zasilenie urządzeń gospodarstwa domowego, wszelkiej elektroniki, oświetlenia w budynku. W razie konieczności możemy oddać część energii elektrycznej do sieci przesyłowej, a następnie w okresie zwiększonego zapotrzebowania odebrać oddaną wcześniej nadwyżkę. Panele słoneczne pozwalają zdecydowanie ograniczyć koszty utrzymania domu. Dziś trudno wyobrazić sobie energooszczędny dom bez zastosowania fotowoltaiki. Staje się ona powoli elementem miejskiej i wiejskiej przestrzeni, a jej zalety docenia coraz większa liczba osób.