Wykorzystanie pompy ciepła w układach wentylacji mechanicznej.

Wentylacja podobnie jak ogrzewanie to dwa niezbędne elementy, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie budynków użytkowych. Rozwiązaniem wartym uwagi jest połączenie ze sobą pompy ciepła oraz wentylacji mechanicznej z rekuperacją. W ten sposób możliwa jest optymalizacja zużycia energii cieplnej w budynku. Jeżeli dom został wyposażony w pompę ciepła to kolejnym krokiem może być wykonanie projektu i montaż wentylacji mechanicznej. 

Wentylacja mechaniczna z wymiennikiem ciepła (rekuperatorem) to swego rodzaju system umożliwiający skuteczną wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz odzyskanie części energii cieplnej. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej, nie występują tu ucieczki ciepła. Wentylacja mechaniczna miesza częściowo ciepłe powietrze z wnętrza budynku z napływającym chłodem. Dzięki temu energia jest spożytkowana ponownie i nie ma potrzeby dogrzewania pomieszczeń na nowo. Specjaliści zajmujący się montażem obu rozwiązań biorą pod uwagę podstawowe parametry takie jak temperatura pomieszczeń, powietrza nawiewanego, czy ilość powietrza wentylowanego. Chodzi tu przede wszystkim o dokładne przeszacowanie zapotrzebowania danego budynku, aby ograniczyć koszty inwestora przy zakupie poszczególnych instalacji.

Co daje montaż rekuperacji z pompą ciepła?

Takie zestawienie niesie za sobą określone korzyści wynikające bezpośrednio z właściwości obu systemów. Osiągamy znacznie lepsze parametry w zakresie oszczędności, obniżają się koszty eksploatacji budynków. Ponadto poprawia się wygoda użytkowania. Wadą dla części osób może być jednorazowy wyższy koszt wykonania wentylacji mechanicznej oraz zakupu i montażu pompy ciepła. Inwestorzy mimo wszystko doceniają zalety takiego połączenia. Podstawową kwestią jest więc przygotowanie indywidualnego projektu dopasowanego do potrzeb właścicieli budynków jednorodzinnych. W takiej dokumentacji należy uwzględnić podstawowe parametry obiektu takie jak opór termiczny, temperatura i ilość powietrza wentylowanego. Na podstawie kalkulacji, wyliczeń i projektu dobierana jest odpowiednia moc rekuperatora, pompy ciepła. Jak więc widzimy istotny jest nie tylko profesjonalny montaż, lecz również uwzględnienie realnych potrzeb właściciela budynku. Tylko wtedy możemy liczyć na doszacowaną instalację, która będzie przynosiła realne oszczędności.

Dodatkowe zalety połączenia systemów

Połączenie wentylacji mechanicznej oraz pompy ciepła w jednym budynku pozwala także na ograniczenie funkcji grzewczej dolnego źródła dla pompy ciepła. W ten sposób ograniczamy zużycie ciepła w budynku. W niektórych przypadkach możliwe jest również zmniejszenie ilości grzejników oraz zastosowanie mniejszych odbiorników ciepła. Podobnie ma się sprawa zmniejszenia długości pętli ogrzewania płaszczyznowego. Ostatecznie to wszystko przynosi realne korzyści finansowe, które zmniejszają realnie koszty codziennego użytkowania domu. Sprawdź: wentylacja mechaniczna Warszawa.